środa, 24 października 2012

Kalibracja baterii - jak i dlaczego?

Kalibracja baterii?


Czy wiesz, że telefon nie jest wyposażony w mechanizm dokładnie oznaczający czas pracy na baterii? Jak zatem system informuje nas o tym ile prądu zostało jeszcze w akumulatorze?
Dzieje się to podstawie danych zbieranych w trakcie ładowania i rozładowywania baterii.


Pojemność baterii wyznaczana jest na podstawie chwilowych pomiarów i porównywaniu tego z informacjami historycznymi. Może to prowadzić do sytuacji, że pomimo iż fizycznie ogniwo jest jeszcze w dużej części naładowane, to system informuje o rozładowaniu akumulatora i wyłącza się.
Kalibracja baterii oznacza polega na wyczyszczeniu statystyk używania baterii i "nauczeniu" systemu od nowa, jak z niej korzystać.


Kiedy?

Kalibruję baterię w dwóch przypadkach: po aktualizacji Androida oraz gdy, czas pracy telefonu ulega znacznemu zmniejszeniu.
Jeśli korzystasz z telefonu z dużą intensywnością, to warto kalibrację przeprowadzić raz na miesiąc.

Jak?

Użyjemy do tego darmowej aplikacji pt."Battery Calibration" dostępnej w Google Play.
Uwaga: ponieważ aplikacja dotyka systemowego pliku (batterystats.bin - tam zapisywane są statystyki używania baterii), telefon musi być zrootowany - musi być dostęp do plików systemowych. Jeśli nie masz ROOT'a, to zerknij poniżej na alternatywny sposób.

  1. odpalamy aplikację
  2. podłączamy ładowarkę i ładujemy na maksa
  3. naciskamy guzior: "Battery Calibration"
  4. odłączamy ładowarkę
  5. rozładowujemy telefon do zera - w miarę możliwości w spokojnym trybie...
  6. powtarzamy ładowanie na maksa, bez przerw
wszystko to mamy opisane na ekranie:


Najpełniejszy efekt uzyskamy, gdy po wykonaniu powyższych czynności baterię rozładujemy do zera, a następnie naładujemy akumulator do 100% bez przerw.



Kalibracja bez ROOT'a

Jeśli nie mamy dostępu ROOT'a do naszego telefonu, to możemy wydłużyć czas pracy telefonu stosując inną metodę na skalibrowanie baterii.

  1. totalnie rozładuj telefon
  2. podłącz ładowarkę i czekaj do całkowitego naładowania baterii - nie włączaj telefonu!
  3. włącz telefon i niedotykaj go przez pół godziny
  4. podłącz ładowarkę na 30 min.



Foto:
[1 - David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net]

[2 - Google Play]

4 komentarze:

  1. Plik battery stat jest kasowany automatycznie w systemie android przy każdym naładowaniu baterii na 100%. Potwierdzone przez programistę z Google. Tak więc wszystkie programy do kalibracji baterii to w sumie tylko placebo. Baterię najlepiej ładować po rozładowaniu do ok 15-20%, czyli tak jak system zgłasza prośbę o podłączenie ładowarki. To znacznie może przedłużyć jej żywotność. Zaś po zmianie softu, lub raz na jakiś czas można rozładować ją do 0 i naładować na 100%. Ale ufam, że nieraz bateria sama rozładuje nam się się do zera i naładujemy ją bez przerwy. Tak więc specjalna kalibracja nie będzie nam potrzebna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Troche latek upłynęło, a ja zauważam, że nie ma poprawy w świadomości userów. Max White źle piszesz. To,że tel woła o prąd przy 15% to nic nie znaczy i w żadnym wypadku nie powinniśmy ładować wtedy akumulatorka. Ładujemy go przy 1% lub 0 % Dlaczego? Ano dlatego, że elektronika w akumulatorku nie pozwoli mu rozładować się poniżej szkodliwej granicy 3.2V 3.0V i odłączy napięcie od płytki stykowej. Tak więc akumulatorek ładujemy dopiero przy 1% gdyż pamiętajmy, układ oprócz odłączania napięcia, posiada funkcję licznika ładowań, który ustawiony jest na max 900 - 1000 cykli. Co do formowania też wiele róznych bezedur jest wypisywanych, ale prawda jest taka, że długo leżakujący w magazynie akumulatorek, wymaga aby przypomnieć jego chemii, gdzie jej miejsce w licie jest i umiejscowić ją tam gdzie trzeba, co właśnie zowie się formowaniem i, jest wymagane!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł! Zapamiętam te informacje ;) Gdybyś szukał sposobu na zresetowanie telefonu zajrzyj na https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/Podpowiadamy-jak-zresetowac-telefon. Mi ten artykuł bardzo pomógł ostatnio. Już myślałam, ze telefon się zepsuł, ale na szczeście okazało sie, ze się tylko zawiesił.

    OdpowiedzUsuń